Związek Kynologiczny w Polsce
Oddział Katowice

ul. Kościuszki 42, 40-048 Katowice
tel. 32 494 48 95, 32 494 48 23, e-mail: info@zkwp.katowice.pl

W latach 50-tych i 60-tych Śląskie Wystawy Psów Rasowych odbywały się wymiennie w sąsiednich oddziałach Katowice, Chorzów i Bytom. Ta więź między pierwszymi oddziałami na Śląsku trwa do dziś, a jej efektem jest słynny już Gwarek Śląski, przyznawany za zdobycie tripletu tytułów Zwycięzcy podczas jednego sezonu wystawowego.

Pierwsze trofeum Gwarka Śląskiego wręczane przez oddział Katowice w 2013 roku

Górny Śląsk jest jednym z ważniejszych regionów w historii polskiej kynologii. Chorzów był jednym z pierwszych pięciu Oddziałów reaktywowanego ruchu kynologicznego, który po wojnie przyjął nazwę: Związek Kynologiczny w Polsce. To właśnie na Śląsku, przy współpracy trzech prężnie działających Oddziałów – Katowice, Chorzów, Bytom – powstała idea nowej nagrody – „Gwarek Śląski”. Jest to trofeum, które wręczamy zdobywcom trzech tytułów – Najlepszy Dorosły Pies w Rasie, Najlepsza Dorosła Suka w Rasie, bądź Zwycięzca Młodzieży, zdobytych podczas jednego sezonu wystawowego na śląskich imprezach: Wystawie w Katowicach, Wystawie w Bytomiu oraz Wystawie w Chorzowie. Chcieliśmy w ten sposób uhonorować najpiękniejsze psy prezentujące się na śląskich ringach.

O unikalności trofeum świadczy fakt, że rokrocznie zdobywa go kilkanaście psów na kilka tysięcy pretendentów.

Gwarki Śląskie anno domini 2015 i przyznawane po raz pierwszy Supergwarki były wręczane na Gali, która odbyła się podczas finałów  56 Krajowej Wystawy na Skałce. (10.09.2016) – oddział Chorzów )

W latach 2020 i 2021 nastąpiła przerwa z powodu COVIDu i odwołanych wystaw.

Reaktywacja GWARKÓW ŚLĄSKICH nastąpiła w 2022 roku.

Wybierz swój język